Phil Steele's College Football Preview

PHIL STEELE'S 2013 PRESEASON ALL-AAC TEAM


OFFENSE
1st TEAM 2nd TEAM 3rd TEAM 4th TEAM
QB Teddy Bridgewater, Louisville Blake Bortles, UCF Garrett Gilbert, SMU Brendon Kay, Cincinnati
RB Lyle McCombs, Connecticut Savon Huggins, Rutgers Traylon Shead, SMU Brandon Hayes, Memphis
RB Charles Sims, Houston Storm Johnson, UCF Dominique Brown, Louisville Marcus Shaw, USF
WR DeVante Parker, Louisville Andre Davis, USF JJ Worton, UCF Jeff Godfrey, UCF
WR Brandon Coleman, Rutgers Anthony McClung, Cincinnati Daniel Spencer, Houston Shakim Phillips, Connecticut
WR Deontay Greenberry, Houston Jeremy Johnson, SMU Dewayne Peace, Houston Damian Copeland, Louisville
TE Gerald Christian, Louisville Sean Price, USF Paul Carrezola, Rutgers Alan Cross, Memphis
C Betim Bujari, Rutgers Dan Sprague, Cincinnati Taylor Lasecki, SMU Antonio Foster, Memphis
OG Austen Bujnoch, Cincinnati Sam Longo, Cincinnati John Miller, Louisville Ty Cloud, Houston
OG Antwan Lowery, Rutgers Jake Smith, Louisville Jordan McCray, UCF Steve Greene, Connecticut
OT Eric Lefeld, Cincinnati Andre Civil, Rutgers Jimmy Bennett, Connecticut Rowdy Harper, Houston
OT Kaleb Johnson, Rutgers Torrian Wilson, UCF Jamon Brown, Louisville Quinterrius Eatmon, USF
DEFENSE
1st TEAM 2nd TEAM 3rd TEAM 4th TEAM
DE Ryne Giddins, USF Martin Ifedi, Memphis Lorenzo Mauldin, Louisville Thomas Niles, UCF
DT Roy Philon, Louisville Darius Hamilton, Rutgers Luke Sager, USF EJ Dunston, UCF
DT Johnnie Farms, Memphis Jordan Stepp, Cincinnati Jamaine Brooks, Louisville Todd Chandler, USF
DE Aaron Lynch, USF Jamil Merrell, Rutgers Marcus Smith, Louisville Deion Green, UCF
LB Yawin Smallwood, Connecticut Derrick Mathews, Houston Randall Joyner, SMU Graham Stewart, Connecticut
LB Tyler Matakevich, Temple Jamal Merrell, Rutgers Terrance Plummer, UCF Keith Brown, Louisville
LB Greg Blair, Cincinnati DeDe Lattimore, USF Nick Temple, Cincinnati Anthony Brown, Memphis
LB Preston Brown, Louisville Jeff Luc, Cincinnati Trevon Randle, Houston Kevin Snyder, Rutgers
CB Kenneth Acker, SMU Zach McMillian, Houston Brandon Alexander, UCF Anthony Robey, Temple
CB Byron Jones, Connecticut Deven Drane, Cincinnati Terell Floyd, Louisville Chris Parks, SMU
S Calvin Pryor, Louisville Trevon Stewart, Houston Clayton Geathers, UCF Lorenzo Waters, Rutgers
S Hakeem Smith, Louisville Mark Joyce, USF Jay Scott, SMU Lonnie Ballentine, Memphis
SPECIAL TEAMS
1st TEAM 2nd TEAM 3rd TEAM 4th TEAM
K Tony Miliano, Cincinnati John Wallace, Louisville Chad Christen, Connecticut Ty Cummings, Houston
P Richie Leone, Houston Tom Hornsey, Memphis Mike Loftus, SMU Cole Wagner, Connecticut
KR Bobby McCain, Memphis Ralph David Abernathy, Cincinnati Der’rikk Thompson, SMU Jeremy Deering, Rutgers
PR Keiwone Malone, Memphis JJ Worton, UCF Anthony McClung, Cincinnati Kenneth Acker, SMU